WorkshopFijnstofmeter

Workshop 'Bouw je eigen fijnstofmeter' op woensdagavond 16 april 2025

Ben jij geïnteresseerd in de luchtkwaliteit in Leusden, Stoutenburg of Achterveld?
Bouw dan je eigen fijnstofmeter.

Wil je eerst weten waarom het ‘meten van luchtkwaliteit’ van belang is voor onze gezondheid? Lees dan de achtergrondinformatie in onze folder ‘Fijnstof = klein stof.

Inhoud van de workshop
Na de introductie zet je onder begeleiding de fijnstofmeter in elkaar. De benodigde onderdelen liggen voor je klaar,
Zelf meenemen naar de workshop: een kleine en een grote kruiskopschroevendraaier.
Verder zal tijdens deze workshop uitleg worden geven over de verzameling, verwerking en het gebruik van de gegevens.
Let op: voor aansluiting van de fijnstofsensor is een 230 volt stopcontact nodig.

Workshop volgen, maar ... niet zelf bouwen?
Dat kan ook. Degenen die de fijnstofmeter niet zelf willen bouwen, kunnen de workshop volgen voor de benodigde informatie over de verzameling, verwerking en het gebruik van de gegevens. Zij krijgen dan aan het einde van de workshop een complete fijnstofmeter mee. De kosten voor de workshop zijn, evenals voor de zelfbouwers € 25,-.

Vergelijk jouw metingen met een wereldwijd netwerk
Er is een algemeen account aangemaakt om de meetgegevens te koppelen aan een wereldwijd netwerk van mensen die fijnstof rond hun huis meten. Meld de fijnstofmeter daarom aan op jouw wifi netwerk en hang de meter op aan je woning, garage of schuur. Zo vergelijk je jouw metingen niet alleen met de andere meters in Leusden, Stoutenburg en Achterveld, maar ook met die in Amsterdam of Parijs. Het RIVM haalt de gegevens uit dit netwerk voor de landelijke kaart.

Wij hopen je, na deelname aan de workshop, te mogen verwelkomen op een aantal vervolgbijeenkomsten om ervaringen te delen en meer uitleg te krijgen over de metingen die je hebt gedaan. Planning volgt.

Inschrijven, kosten en deelname
Dankzij steun van de gemeente Leusden krijg je korting en betaal je slechts €25,-* voor deelname aan deze workshop. Je krijgt de meter in bruikleen. Als je hem niet meer gebruikt verzoeken we je de meter in te leveren zodat hij elders geplaatst kan worden.
Ga hier naar het inschrijfformulier.

Kosten € 25,-* per persoon.
Datum:
woensdagavond 16 april 2025
Locatie: De Groene Belevenis Leusden, Hamersveldseweg 107, 3833 GM Leusden
Tijdstip:
van 20.00 tot ca. 22.30 uur. Inloop vanaf 19.30 uur.
Zelf meenemen: 2 kruiskopschroevendraaiers, een kleine en een grote.

Deelname: door deel te nemen aan de workshop Fijnstof Meter ga je akkoord met de doorgifte van de meetgegevens en de coördinaten van je adres aan de diverse sensor community’s. De organisatie van de workshop koppelt voor jou de coördinaten van je adres aan de door jou te ontvangen fijnstofmeter.

Je gegevens worden verwerkt ten behoeve van a) de administratie van de workshop, b) het bepalen van de coördinaten die de locatie van de sensor beschrijven, en c) het per email contact kunnen hebben over het leveren van de meetgegevens en voor het project relevante processen. De diverse sensor community’s werken met open source software. Dat betekent dat de door de meters verstrekte meetgegeven en de coördinaten van je meetlocatie openbaar voor iedereen toegankelijk zijn.

* Deelnametarief van € 25,- is bedoeld voor inwoners van Leusden, Achterveld en Stoutenburg.

De betreffende sensor community’s:

https://samenmeten.rivm.nl/dataportaal/

https://maps.sensor.community/#13/52.1214/5.4060

https://opensensemap.org/explore/6160d459bc3fba001bee9ffd


Deze workshop is ontstaan door een samenwerking tussen De Groene Belevenis en de CML werkgroep Fijnstof.