22 april 2025, Nieuwsflits 23 Voedselbos Leusden seizoensopening 2025

In deze editie: Seizoensopening 2025 / Heraanplant Bermuda driehoek / 20 jaar Vlindertuin Leusden / Interesse om te helpen? / Wat is een voedselbos.

Japanse kweepeer

1. Seizoensopening met Vlinder- en bijentuin op 17 mei om 13:00 uur: we trappen de openstelling van het seizoen 2025 af op zaterdag 17 mei samen met de vlindertuin. Kom en vier met ons de feestelijke opening 2025 waarna het weer mogelijk is het Voedselbos Leusden in de weekenden te bezoeken. Ervaar de ontluikende lente en neem deel aan rondleidingen en geniet van de verse brandnetelsoep. Zorg dat je er op tijd bij bent!
De officiele opening is om 13:00 uur en de middag duurt tot 16.00 uur;


2. Heraanplant van de Bermuda driehoek afgerond
: in een Voedselbos zit het soms mee en soms tegen. Soms zo tegen dat alles lijkt te verdwijnen als in de Bermuda driehoek. De Bermuda driehoek is een gedeelte van het terrein van ruim 300 m2 waar bijna al het geplante dood ging de afgelopen jaren. Na verder onderzoek leek een storende laag een oorzaak. Daarom hebben we met ondersteuning van het fonds Groen aan de Buurt het stuk op nieuw aangeplant. We hebben met een lichte machine de bodem een ? diep laten omspitten, zodat de doorlaatbare laag open gebroken werd. Met een mooie vracht compost en een onderlaag van karton proberen we het concurrerende onkruid voor te zijn. Na deze reset hopen we dat er toch in de jaren een mooi bos ontstaat. Met de aanplant van kruiden is het project inmiddels helemaal afgerond.

CirculaireBank202523. Circulaire bank van oude stoeptegels: CirculaireBank2
steenbreek en tegels verwijderen is helemaal van deze tijd. Maar wat doe je uiteindelijk met al die oude stoeptegels?Vrijwilliger Jelmer wist er wel raad mee.

Door oude tegels te breken en te stapelen in een halve cirkel die afgewerkt is met een oude brugleuning kreeg Voedselbos Leusden een prachtige circulaire designbank. Schitterend ontwerp en geweldig hergebruik.


 4. Vlindertuin Leusden bestaat 20 jaar: de Vlindertuin en het Voedselbos zijn twee projecten van de Stichting CML Milieuorganisatie Leusden die op bijzondere wijze met elkaar zijn verbonden. Het vierde kwadrant van het Voedselbos is een pluktuin met vaste planten van de Vlindertuin. Bijzonder is dat de Vlindertuin dit jaar maar liefst twintig jaar bestaat. Deze prachtige tuin werd ooit aangelegd als onderdeel van de Utrechtse Vlinderbaan. Idee was allemaal natuur in de Provincie in Utrecht te verbinden en een aantal vlindertuinen te creĆ«ren. En dat is mooi gelukt dankzij inzet van vele vrijwilligers. Het is mooi dat het Voedselbos sinds vijf jaar hier nu ook een onderdeel van is. Het geheel vormt een Groen Venster in Leusden.

Interesse om mee te helpen?
Heb je interesse mee te helpen en vrijwilliger te worden? Stuur dan een mail naar voedselbosleusden@gmail.com en geef je mobiele nummer door. Na een kennismaking met de kerngroep kan je uitgenodigd worden voor concrete werkzaamheden.

Wat is een voedselbos?
Een voedselbos is land-bosbouw met veel natuurwaarde. Een voedselbos staat vol planten, struiken en bomen waar je noten, vruchten, kruiden, wortels en knollen van kunt oogsten. Bij gewone landbouw maak je gebruik van eenjarige teelt en elk jaar plant je opnieuw. Dat is veel werk. In een voedselbos maak je slim gebruik van de ecologische principes van hoe een bos zich ontwikkelt en van meerjarige planten, zoals bomen, struiken en kruiden. Je bouwt een totaal nieuw ecosysteem op en over de jaren neemt de soortenrijkdom toe en kun je het hele jaar door oogsten. Je legt het zo aan, dat je uiteindelijk zo min mogelijk hoeft te doen. Het systeem houdt zichzelf in stand, net als een echt bos. Door de diversiteit zijn ziektes en plagen veel minder en bodemvruchtbaarheid ontwikkelt zich via een rijk bodemleven in plaats van bemesting.